Turizm ve Otelcilik MYO’dan 3 Altın Madalya

Üniversitemiz Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü, Türkiye Aşçılık Federasyonu (TAŞFED) tarafından düzenlenen 14. Uluslararası Mutfak Günleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda 3 altın madalya alarak büyük bir başarıya imza attı.

İstanbul TÜYAP’ta 13 Şubat tarihinde düzenlenen etkinliğe Üniversitemiz adına Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu  Öğr. Gör. Yener Silahşör, Öğr. Gör. Burak Başar ve Aşçılık Bölümü Öğrencileri Rabia Eryılmaz, Sevilay Ersu ve Buse Şeker katıldı.

Modern Türk Mutfağı branşında düzenlenen yarışmada; tulum peyniri müzesinde tarçınlı mermer yumurta, civil fasulyeli bonfile ve dövmeç yatağında kadayıf yapan ekibimizin yöresel lezzetleri birinciliğe layık görüldü. Programın sonunda Türkiye Aşçılık Federasyonu Başkanı Y. Yalçın Manav tarafından ekibimize başarı belgeleri ve madalyaları takdim edildi.

Rektörümüze Ziyaret

Programdan büyük bir başarı ile dönen ekibimiz, yarışma sonunda Rektörümüz Prof. Dr. İlyas Çapoğlu’nu makamında ziyaret etti. Elde edilen bu başarının gurur verici olduğunu ve Erzincan kültürünün tanıtımında büyük bir öneme sahip olduğuna vurgu yapan Rektörümüz, ekip üyelerini tebrik ederek çeşitli hediyeler takdim etti.